Transport samochodu na lawecie – co warto o tym wiedzieć?


Data wpisu: 03 marzec 2021r.
Autor wpisu: MegaHol.pl

Samochód to zdecydowanie wygoda i koszta. Nie musisz martwić się, że autobus odjedzie z przystanku. Nie musisz nerwowo zerkać na godzinę i zastanawiać się ile minut wcześniej wyjść z domu. Wstajesz, ogarniasz się, ubierasz, łapiesz za kluczyki i gotowe. Niestety wypadki chodzą po ludziach, a urządzenia się psują. Popsuć może się nie tylko mikrofalówka czy suszarka, ale i samochód i wtedy konieczna będzie pomoc drogowa.


Transport samochodu na lawecie - co warto o tym wiedzieć?


Pomoc drogowa czy samodzielny transport – co wybrać?


Pomoc drogowa kojarzy nam się z kosztami i to często niemałymi. Z tego powodu, zamiast wykręcać od razu numer, wolimy samodzielnie transportować pojazd za pomocą holowania. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Holowanie to nieco skomplikowana sprawa i to nie tylko pod względem prawnym (Kodeks Drogowy), ale i pod względem funkcjonalnym. Nawet doświadczony kierowca, może spanikować i wtedy cały ten proces staje się szybkim krokiem do tragedii.


Dozwolona prędkość auta holującego to 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Trzeba pamiętać o światłach mijania i trójkącie. Jeśli auto ma niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy lub zawieszenia – holowanie jest niedozwolone. Warto także wspomnieć o samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Producenci tych pojazdów już w instrukcji zamieszczają informację o tym, że nie powinno się ich holować, a próby samodzielnego transportu mogą całkowicie zniszczyć silnik auta.Kiedy konieczne jest zadzwonienie po pomoc drogową?


Choć holowanie jest tańsze, nie zawsze się opłaca. Zwłaszcza jeśli nie czujesz się pewnie z tą sytuacją lub właśnie masz samochód z automatyczną skrzynią biegów. Zaleca się, aby wtedy, zamiast narażać swoje bezpieczeństwo i swój pojazd, zadzwonić po pomoc drogową.  Warto pamiętać nie tylko o zakazie holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów, ale także o tym, że holowanie pojazdu na autostradzie jest niedozwolone.


W momencie w którym samochód psuje ci się na autostradzie, masz wypadek czy kolizję to nie ma nawet nad czym się zastanawiać. Łap za telefon i dzwoń. Pamiętaj także o twoich obowiązkach jako sprawcy kolizji.Jak odbywa się proces transportu samochodu na lawecie?


Istotnym elementem holowania jest prawidłowe mocowanie ładunku. Jest to kluczowy element, bez którego cały proces jest po prostu niebezpieczny. Należy pamiętać, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego. Inne ograniczenia prędkości mają dwa samochody podczas holowania, a inne dla lawety. Laweta na drogach jednojezdniowych ma ograniczenie do 70 km/h, a na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach do 80 km/h.Jak wybrać odpowiednią pomoc drogową?


W takich sytuacjach jak wypadek czy kolizja często ogarnia nas strach czy stres. Jest to zupełnie normalne, zwłaszcza jeśli taka sytuacja przytrafia nam się po raz pierwszy. Z pozoru auto może wyglądać w porządku i po dogadaniu się z drugim pojazdem, wsiadamy za kierownicę i jedziemy. O ile faktycznie nic wielkiego się nie stało, nie ma zbyt dużego ryzyka, ale niestety często usterka siedzi gdzieś głębiej i bez specjalistycznego oka, diagnoza jest niemożliwa.


Warto sobie zawczasu, sprawdzić i spisać numery do pomocy drogowych w danej okolicy. Możesz te numery trzymać na telefonie z dopiskom miasta jak np.Pomoc Drogowa Chorzów”, jeśli na codzień mieszkasz w Chorzowie lub jeśli dojeżdżasz do pracy do innego miasta spisać sobie numery i zapisać jako np. Pomoc Drogowa Kraków”. W ten sposób zabezpieczyć się na sytuacje stresowe.Pomoc drogowa do zadań specjalnych!


Pomoc drogowa to nie tylko laweta, ale także Assistance, wyciąganie z rowu, dowóz paliwa na wypadek nagłego braku, zabezpieczenie miejsca kolizji, bezpłatne holowanie z OC sprawcy, holowanie tirów, mobilny serwis czy nawet warsztat mechaniczny i wulkanizacja.  Warto zwrócić na to uwagę. Firma, która posiada sporo w swojej ofercie, będzie kompleksową usługą. Nie tylko zajmie się transportem twojego samochodu, ale i pomoże ci naprawić go czy poleci ci mechanika, z którym współpracują. Sporo problemów i zmartwień spada z ciebie, a oni biorą je na swoje barki.


Pamiętaj, że pomoc drogowa to bezpieczne rozwiązanie, które uchroni zarówno ciebie, jak i twój pojazd. Nie wahaj się, wybierz odpowiednią firmę i w przypadku wypadku lub kolizji, chwytaj za telefon. Pomożemy!

Prześlij ten artykuł dalej: