Czym jest transport niskopodwoziowy?


Data wpisu: 23 luty 2021r.
Autor wpisu: MegaHol.pl

Zakupy spożywcze, ubrania czy napoje można przewieźć zwykłym samochodem osobowym, na rowerze czy nawet autobusem. Do większych aut lub aut z nadwoziem typu kombi wejdą nam także meble czy inne sprzęty, ale co z rzeczami, które nie zmieszczą się do osobówki? Muszą być transportowane w inny sposób. Dziś opowiemy ci o transporcie niskopodwoziowym. Zaczynajmy!


Czym jest transport niskopodwoziowy?


Transport niskopodwoziowy – do czego służy?


Transport niskopodwoziowy to wymagająca usługa. Nie każdy przewoźnik ma ją w swojej ofercie. Za pomocą tego transportu przewożone są towary wielkogabarytowe takie jak np. spychacze, walce, ciężarówki, podnośniki, wywrotki, dźwigi, równiarki koparki, minikoparki, ładowarki, koparko-ładowarki, maszyny rolnicze jak np. ciągniki, kosiarki, przyczepy rolne, traktory, siewniki, ładowacze, opryskiwacze, kombajny czy nawet zabytkowe maszyny. Jest to operacja, która musi być zaplanowana od A do Z, z wyszczególnieniem każdego, nawet najmniejszego szczegółu. Jeden błąd może sporo kosztować i to nie tylko pod względem finansowym.Dobra naczepa to podstawa, czyli jaka powinna być naczepa niskopodwoziowa?


Do wykonania takiego transportu niskopodwoziowego potrzebny jest oczywiście określony sprzęt. Naczepa niskopodwoziowa jest dostosowana do specyfiki i wielkości ładunku. Należy pamiętać, że powinna być ona profesjonalna, nowoczesna, o mocnej konstrukcji, wyposażone w niezbędne oznaczenia i oświetlenie, a także we wyciągarkę hydrauliczną. Średnica kół naczepy powinna być mniejsza niż średnica kół pojazdu ciągnącego. Część pokładu powinna być zlokalizowana niżej niż krawędzie górnej naczepy, a jej podkład powinien być przystosowany do przenoszenia obciążeń punktowych.  Taka naczepa musi być solidna, w końcu ma przewozić ładunki o wadze nawet kilkunastu tysięcy ton.


Istotny jest także ciągnik siodłowy, czyli pojazd do transportu. Powinien być przystosowany do naczepy niskopodwoziowej. Jego siodło zlokalizowane jest nad osią tylną cięgnika i napędza ono osie. Połączenie między nimi jest skrętne co pozwala na utrzymanie stabilności i wykonywanie manewrów. Oczywiście rondo to wciąż rzecz niemożliwa do wykonania, ale skręt już jak najbardziej tak. Ale jak to? Rondo odpada? Tak. Mówimy tutaj o transporcie ponadgabarytowym, naczepa sama w sobie jest spora, do tego dochodzi jeszcze ładunek. Właśnie dlatego planowanie tego całego procesu jest tak ważne.Jak zorganizować transport niskopodwoziowy?


Najważniejsze, jak już wspominaliśmy, jest planowanie. Transport niskopodwoziowy to nie to samo co wezwanie lawety czy pomocy drogowej, kiedy to wystarczy zamocować odpowiednio pojazd i można ruszyć w trasę. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego pojazdu, naczepy oraz rodzaju transportu. Następnie należy sporządzić harmonogram przejazdu i zorganizować ekipę do tego zadania.


W Ustawie o ruchu drogowym zawarte są szczegółowe warunki transportu ponadgabarytowego. Potrzebne jest zezwolenie, które ustalanie jest indywidualnie na podstawie długości tras i przekroczonych wymiarów towaru. Można je uzyskać po złożeniu wniosku czyli np. ekspertyzy mostowej.


Transport niskopodwoziowy nie może odbywać się na każdej drodze. Dlatego zawczasu należy przemyśleć kwestię trasy i uwzględnić takie aspekty jak np. szerokość jezdni, mosty, wiadukty, a także ich wysokość i szerokość, trasy i drogi po których pojazd będzie się poruszać.Transport niskopodwoziowy – zezwolenia i pilotaż


Uzyskanie zezwolenia jest kluczowe, ale nie możesz zapomnieć o umową pomiędzy firmą a osobą, która zleca dany transport. Tam powinieneś zaznaczyć wszystkie istotne szczegóły. Zanim wyruszysz w trasę, warto poinformować także dany wydział policji, jeśli konieczna jest policyjna eksorta. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze.


Pilotaż jest wymagany, jeśli pojazd lub kolumna pojazdów przekracza określone wymiary. Dla jednego pojazdu jest to 4,5 m wysokości, 60 t masy całkowitej, 3,2 m szerokości oraz 23 m długości. Dla kolumny pojazdów jest to 80 t masy całkowitej, 30 m długości, 3,6 m szerokości oraz 4,7 m wysokości. Jeśli jezdnia jest mniejsza niż 2,5 m szerokości, długość zespołu pojazdów jest większa niż 40 m, a długość pilotowanych pojazdów przekracza 120 m konieczna jest eskorta policji. Warto także zaznaczyć, że pojazd pilotujący musi posiadać urządzenia nagłaśniające i te do łączności radiowej z pojazdami pilotowanymi. Na dachu powinny zostać zamocowane dwa żółte światła, a istotna jest także tablica z oznakowaniem pilotażu.


Teraz powinieneś wiedzieć już wszystko, a przynajmniej główne zagadnienia. Transport niskopodwoziowy to nie lada wyzwanie i z pewnością zajmowanie się tym w kontekście zawodowym to nie łatwa sprawa. Do tego potrzebny jest szereg osób, które będą uczestniczyć w procesie od pozwolenia, po załadowanie, po transport i rozładowanie.

Prześlij ten artykuł dalej: