Jak zabezpieczyć ładunek podczas transportu?


Data wpisu: 17 marzec 2021r.
Autor wpisu: MegaHol.pl


Transport to nie tylko ubrania, sprzęty AGD czy też spożywcze artykuły, ale i maszyny budowlane czy nawet sprowadzenie samochodów zza granicy. Oczywiście, aby cały ten proces odbył się bez szkód na załadunku oraz bezpieczenie zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu, każdy załadunek musi zostać odpowiednio zabezpieczony zanim kierowca TIRA czy kierowca lawety wyruszy w trasę.


Jak zabezpieczyć ładunek podczas transportu?Metody zabezpieczenia ładunku podczas transportu


Istnieje wiele rodzai zabezpieczeń ładunków, jednak głównie wymienia się mocowanie za pomocą pasów, mocowanie za pomocą łańcuchów lub wbudowane narzędzia napinające. Warto pamiętać o tym, że stosuje się jedną lub obie metody. Mowa tutaj o metodzie mocującej i metodzie blokującej.


Metoda mocująca to ta, do której wykorzystuje się pasy, liny czy łańcuchy. Załadunek mocuje się do skrzyni ładunkowej i dociska do ścian pojazdu, tak, aby nie było możliwości przesunięcia się ładunku podczas jazdy.


Metoda blokująca to natomiast opieranie załadunku o sztywne elementy konstrukcji pojazdu za pomocą np. siatek, płacht, belek rozporowych, klinów, poduszek powietrznych itp.Rodzaje zabezpieczeń ładunku:

  • Mocowanie za pomocą pasów to najpopularniejszy i zarazem najprostszy sposób mocowania załadunku w transporcie. Dociska się towar do podłoża, co powoduje zwiększenie siły tarcia, a co za tym idzie, blokuje się możliwość przesunięcia się załadunku podczas jazdy.
  • Mocowanie łańcuchowe to metoda mocująca, gdzie zamiast pasów używa się właśnie łańcuchów klasy 8 lub klasy 10.
  • Wbudowane urządzenia napinające są montowane na stałe w przestrzeni ładunkowej pojazdu. Mogą mieć różne wymiary, konstrukcję czy wygląd.


Zabezpieczenie ładunku a prawo


Kodeks drogowy, a konkretnie rozdział 5 „porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach” określa szczegółów normy dotyczące umieszczania ładunków w pojazdach. Co znajdziemy w kodeksie drogowym? Przede wszystkim ładunek nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, ponieważ wtedy mowa o ładunku ponadgabarytowym. Ładunek musi zostać umieszczony tak, aby nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drodze. Nie może on utrudniać ani kierowania pojazdem, ani naruszać jego stateczności. Światła, urządzenia sygnalizację, tablice itp. muszą pozostać widoczne.


Urządzenia, które służą do mocowania załadunku na samochodzie, powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się. Nie mogą one ani zwisać, ani spaść podczas jazdy. Ładunek powinien zostać umieszczony tak, aby nie zmienił swojego położenia czy nie wywoływał nadmiernego hałasu. Co istotne, kodeks drogowy reguluje także zapach czy wygląd. Ładunek na samochodzie nie może ani odrażająco pachnieć, ani mieć odrażającego wyglądu.Norma PN-EN 12195


Norma PN-EN 12195 obowiązuje w Polsce od 2004 roku. Zobowiązuje ona do zamocowania ładunków na pojeździe za pomocą właśnie pasów, łańcuchów, lin, mat zwiększających tarcie, klinów itp. Norma PN-EN 12195 omawia zasady obliczeń sił mocujących dany ładunek, budowę i wymagania wytrzymałościowe zarówno pasów mocujących ładunki, jak i odciągów łańcuchowych oraz budowę, zakończenie i wymagania wytrzymałościowe stalowych lin mocujących.Jak przygotować paczkę do transportu?


Zabezpieczenie ładunku to jedno, ale odpowiednie przygotowanie paczki do transportu to także istotny szczegół. Nawet jeśli paczka zostanie odpowiednio zabezpieczona w pojeździe, ale nie zostanie odpowiednio zapakowania przez nadawcę – ulegnie zniszczeniu. Pamiętaj więc, aby używać nie tylko kartonów, ale i wypełniaczy do kartonów. Całą paczkę najlepiej dodatkowo owinąć folią a etykietę zakleić taśmą, tak aby paczka przetrwała w deszczu czy w razie rozlania się jakiegoś płynu.


Nie zapomnij o informacjach na temat maksymalnej i minimalnej temperatury oraz o naklejce z napisem „fragile”, informującej o tym, że w paczce znajduje się coś, co może się potłuc, rozlać czy uszkodzić w łatwy sposób. To, w jaki sposób finalnie zapakujesz paczkę, zależy od zawartości tej paczki. Najważniejsza zasada, którą powinieneś się kierować to, fakt, iż w paczce nie powinno być żadnego luźnego miejsca. Wszelkie luki powinieneś wypełnić albo specjalnym wypełnieniem,  styropianem albo nawet i papierem. Wybór należy już do ciebie.

Prześlij ten artykuł dalej: